Zvířata a esenciální oleje

Zvířata a esenciální oleje

Buďte vnímaví při používání esenciálních olejů v domácnosti, kde mají své místo i domácí mazlíčci.

Domácí mazlíčci a esenciální oleje 

Je důležité být obezřetný a dodržovat bezpečnostní opatření. Zvířata mají prostě čich hodně vyvinutý a citlivý, vůně nebo koncentrace, která lidem nevadí můžou v případě zvířat působit dráždivě nebo vyvolat nějaké reakce. Některé esenciální oleje mohou být pro zvířata toxické nebo dokonce smrtelné, zejména pro kočky, protože mají odlišný metabolismus a reakce na látky, které esence obsahují než lidé.

Zvířata, stejně jako lidé, mohou mít alergie nebo být citliví na určité látky včetně éterických olejů. Dokonce i při správném zředění zvířata mohou vykazovat alergickou reakci, jako je podráždění kůže, svědění, zarudnutí nebo problémy s dýcháním. Oleje vždy uchovávejte mimo dosah zvířat. Domácí mazlíčci jsou zvědavci a jsou náchylní k olizování nebo očuchávání, mohlo by dojít k nechtěnému požití, což by mohlo zapříčinit trávicí problémy, poškození jater nebo respirační obtíže.

Před použitím esenciálních olejů v blízkosti zvířat je vhodné konzultovat s veterinářem nebo aromaterapeutem, kteří mají znalosti o bezpečnosti a vhodném použití olejů u zvířat. Pokud se oleje používají ve stejné místnosti, kde se nachází zvíře, je důležité udržovat dobrou ventilaci a sledovat reakce zvířat na vůně. Některé esenciální oleje mohou být vhodné pro zvířecí aromaterapii za přesného dávkování a pod dohledem odborníka, ale vždy je nutné být opatrný a respektovat individuální citlivost a potřeby konkrétního zvířete. Existuje několik esenciálních olejů, které se mohou používat u zvířat za přesných podmínek a s opatrností.

Uvedeme několik nejčastějších:

  1. Levandule: Má uklidňující účinky a může pomoci zvířatům s úzkostí nebo při stresových situacích, jako jsou návštěvy veterináře silvestrovské veselí nebo cestování.
  2. Mátové oleje (máta peprná, mátovník): Mají osvěžující účinky a mohou pomoci zvířatům při nevolnosti nebo zažívacích potížích.
  3. Romanový heřmánek: Má protizánětlivé a uklidňující účinky, což může být užitečné pro zvířata trpící alergiemi, podrážděnou kůží nebo zažívacími potížemi.
  4. Eukalyptus: Má dezinfekční vlastnosti a může pomoci při dýchacích potížích u zvířat, jako jsou nachlazení nebo kašel.
  5. Čajovník: Má antibakteriální a protizánětlivé účinky, což může pomoci při léčbě drobných kožních infekcí u zvířat.

Doporučení: Je důležité si uvědomit, že i přesto, že tyto oleje dōTERRA​ mohou být pro zvířata užitečné, je třeba je používat s opatrností a vždy se poradit s veterinářem nebo odborníkem na aromaterapii. Dávkování, způsob aplikace a možné vedlejší účinky se mohou lišit v závislosti na konkrétním zvířeti, jeho velikosti, zdravotním stavu a dalších faktorech. Při použití esenciálních olejů u zvířat je vždy lepší zvolit přírodní a kvalitní produkty bez přidaných chemikálií či syntetických látek.

Regina | natureoils.cz

 

Odeslat článek známému   Vytisknout